-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 1200 kg
- Velocity (v) = 25 m/s
Using the formula for kinetic energy:
KE = ½ × m × v²
KE = ½ × 1200 × 25²
KE = 600 × 625
KE = 375,000 J
KE = 375 kJ
The kinetic energy of the car is 375,000 joules or 375 kilojoules.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 1.5 kg
- Height (h) = 2 m
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
Using the formula for gravitational potential energy:
GPE = m × g × h
GPE = 1.5 × 9.8 × 2
GPE = 29.4 J
The gravitational potential energy of the book is 29.4 joules.
-
Answer: Kinetic energy is calculated using the formula KE = ½ × m × v². In this formula, the velocity term is squared (v²). When the speed (v) doubles, the squared term becomes 4 times larger (2² = 4). Since the mass remains constant, and the velocity term is squared, doubling the speed results in the kinetic energy being multiplied by 4. This is why kinetic energy quadruples when speed doubles.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 0.3 kg
- Initial velocity (v) = 12 m/s
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
a) Initial kinetic energy:
KE = ½ × m × v²
KE = ½ × 0.3 × 12²
KE = 0.15 × 144
KE = 21.6 J
b) Maximum height:
Using the principle of energy conservation, at maximum height all kinetic energy is converted to gravitational potential energy:
Initial KE = Final GPE
21.6 = m × g × h
21.6 = 0.3 × 9.8 × h
21.6 = 2.94 × h
h = 21.6 ÷ 2.94
h = 7.35 m
c) Gravitational potential energy at maximum height:
GPE = m × g × h
GPE = 0.3 × 9.8 × 7.35
GPE = 21.6 J
The initial kinetic energy is 21.6 J, the maximum height is 7.35 m, and the gravitational potential energy at maximum height is 21.6 J.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 800 kg
- Height (h) = 45 m
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
a) Gravitational potential energy at the top:
GPE = m × g × h
GPE = 800 × 9.8 × 45
GPE = 352,800 J
GPE = 352.8 kJ
b) Speed at the bottom:
Using the principle of energy conservation, if all GPE is converted to KE:
GPE = KE
m × g × h = ½ × m × v²
g × h = ½ × v²
v² = 2 × g × h
v² = 2 × 9.8 × 45
v² = 882
v = √882
v = 29.7 m/s
The gravitational potential energy at the top is 352,800 J, and the speed at the bottom would be 29.7 m/s.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 0.2 kg
- Speed at lowest point (v) = 2.5 m/s
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
a) Kinetic energy at lowest point:
KE = ½ × m × v²
KE = ½ × 0.2 × 2.5²
KE = 0.1 × 6.25
KE = 0.625 J
b) Height from which pendulum was released:
Using the principle of energy conservation, the gravitational potential energy at release equals the kinetic energy at the lowest point:
GPE = KE
m × g × h = 0.625
0.2 × 9.8 × h = 0.625
1.96 × h = 0.625
h = 0.625 ÷ 1.96
h = 0.319 m
h ≈ 0.32 m or 32 cm
The kinetic energy at the lowest point is 0.625 J, and the pendulum was released from a height of 0.32 m above its lowest point.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 90 kg
- Work done/Energy added (KE) = 4500 J
- Initial velocity = 0 m/s (at rest)
Using the formula for kinetic energy to find final velocity:
KE = ½ × m × v²
4500 = ½ × 90 × v²
4500 = 45 × v²
v² = 4500 ÷ 45
v² = 100
v = 10 m/s
The final speed of the cyclist would be 10 m/s.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 5 kg
- Height (h) = 8 m
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
a) Initial gravitational potential energy:
GPE = m × g × h
GPE = 5 × 9.8 × 8
GPE = 392 J
b) Kinetic energy just before hitting the ground:
Using the principle of energy conservation (ignoring air resistance):
Initial GPE = Final KE
KE = 392 J
c) Speed just before hitting the ground:
KE = ½ × m × v²
392 = ½ × 5 × v²
392 = 2.5 × v²
v² = 392 ÷ 2.5
v² = 156.8
v = √156.8
v = 12.5 m/s
The initial GPE is 392 J, the final KE is 392 J, and the speed just before hitting the ground is 12.5 m/s.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 60 kg
- Height (h) = 4 m
- Time (t) = 6 s
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
a) Gravitational potential energy gained:
GPE = m × g × h
GPE = 60 × 9.8 × 4
GPE = 2352 J
GPE = 2.352 kJ
b) Power developed:
Power = Energy ÷ Time
Power = 2352 ÷ 6
Power = 392 watts (W)
The gravitational potential energy gained is 2352 J, and the power developed is 392 W.
-
Answer:
Given:
- Mass (m) = 0.05 kg
- Initial velocity (v) = 15 m/s
- Height (h) = 1.2 m
- Gravitational field strength (g) = 9.8 N/kg
a) Initial kinetic energy of the ball:
KE = ½ × m × v²
KE = ½ × 0.05 × 15²
KE = 0.025 × 225
KE = 5.625 J
b) Kinetic energy just before hitting the ground:
Since the ball is fired horizontally, we need to consider both the original KE and the GPE due to height:
GPE from height = m × g × h = 0.05 × 9.8 × 1.2 = 0.588 J
Total KE just before hitting the ground = Initial KE + GPE
Total KE = 5.625 + 0.588 = 6.213 J
c) Speed of the ball just before hitting the ground:
KE = ½ × m × v²
6.213 = ½ × 0.05 × v²
6.213 = 0.025 × v²
v² = 6.213 ÷ 0.025
v² = 248.52
v = √248.52
v = 15.8 m/s
The initial kinetic energy is 5.625 J, the kinetic energy just before hitting the ground is 6.213 J, and the speed just before hitting the ground is 15.8 m/s.
Anwers – Kinetic Energy and Gravitational Potential Energy
Powered by BetterDocs